Nápověda: Virtualmin
Instalace phpMyAdmin pomocí Virtualminu
06.12.2012 19:21

Pomocí Virtualminu můžete snadno provést instalaci oblíbeného správce MySQL databáze, kterým je phpMyAdmin. Toto se děje prostřednictvím Instalačních skriptů, které budete mít k dispozici po řádném dokončení vytvoření webhostingu pro danou doménu. O tom, jak vytvořit webhostingový prostor pro doménu se může dočíst v článku Vytvoření nového webhostingového prostoru pro doménu . 

V levém menu si všimnete odkazu "Install Sripts" na ten klikněte.

Pokud jste ještě žádný skript neinstalovali, objeví se rovnou seznam dostupných skriptů, které můžete použít pro instalování několika webových aplikací. Pokud jste již Instalovali přes tuto volbu nějakou aplikaci, uvidíte nejprve seznam nainstalovaných aplikací a případně možnost jejich aktualizace, pokud je novější verze, nebo možnost jejich odinstalování. Pokud tomu tak je, musíte kliknout na "Available Scripts" (Dostupné skripty), čímž se Vám objeví objeví opět seznam dostupných skriptů pro instalaci.

Nyní se podíváme na sekci Databáze. Zde bychom měli vidět možnost instalace phpPgAdmin (určeno pro databázi Postgre) a phpMyAdmin. U každého názvu aplikace je vidět jak verze, kterou můžete nainstalovat a někdy máte i možnost vybrat si verzi, kterou chcete nainstalovat, tak i její hodnocení. Ikonka zelené šipky. Na tu, když kliknete, dostanete se na stránku s nastavením parametrů pro instalaci dané aplikace.

Zde uvidíte souhrn toho, co přesně budete instalovat. Máte zde dále možnost úpravu některých nastavení. Zejména Vás bude zajímat cesta, kam se aplikace bude instalovat. Standardně je to cesta /public_html/phpmyadmin , což by znamenalo, pokud máte webhostingový prostor vytvořený pro doménu mojedomena.cz, že v prohlížeči budete zadávat adresu http://www.mojedomena.cz/phpmyadmin . Tuto hodnotu samozřejmě můžete změnit. At top level - znamená, že se aplikace nainstaluje do /public_html/, tedy phpmyadmin se spustí při zadání adresy http://www.mojedomena.cz. Tato vlastnost je vhodná v případě, že bude chtít mít přístup do phpmyadminu pod vlastní doménou třetího řádu, třeba http://phpyadmin.mojedomena.cz/ . Tohoto docílíte, pokud si vytvoříte takzvaný Sub-Server pro hlavní webový prostor. O tomto pojednává článek  Vytvoření domény III. řádu - Sub-Server . Pokud vytvoříte takto doménu třetího řádu, můžete i provést na tomto serveru instalaci phpMyAdminu do kořenové složky webhostingu.

Další nastavení, které budete chtít asi změnit je i možnost instalace českého jazyka pro phpMyAdmin. V základu, pokud necháte nezměněné, se nainstaluje pouze s podporou anglického jazyka. Je tedy nutné zvolit možnost Include all Languages . Poté již stačí kliknout na tlačítko "Install Now"


Help Desk Software by Kayako fusion